Óvodánk egész éves programtervezete

2008.03.07
Őszi jósló napok, hagyományok

v     Szeptember elején elkészítjük a Kalendáriumot, amelyen egész éven át követjük a jeles napokat és a népi jóslással kapcsolatos megfigyeléseinket rögzítjük, majd megfigyeljük a jóslat beválását.
v     Lőrinc napja, Kisasszony napja, Mihály napja, Erzsébet napja, Katalin napja, András napja, -időjósló napok. Megfigyeléseket teszünk és készítjük a „hagymakalendáriumot”.

Mihály nap

v     gyűjtjük a természet kincseit, rendezgetjük, díszítjük vele a csoportot,
v     a gyerekek felhasználják játékukban,
v     megfigyeljük a természet változásait,
v     a gyümölcsökből befőtteket készítünk, megfigyeljük a téli tárolást,
v     bevisszük a muskátlit a fagy elől,
v     beszélgetünk, megfigyeljük az állatok viselkedését,
v     a gyerekekkel népi játékokat ismertetünk meg, közmondásokat, találós kérdéseket, verseket, népzenére egyszerű táncos mozdulatokat próbálunk, megismertetjük a gyerekeket néhány népi hangszerrel iskolások segítségével

Szüret

Kép

v     lehetőség szerint szüreten veszünk részt a gyerekekkel, -kukoricatörés, szőlőszüret, szüreti népi játékokat játszunk, préselünk szőlőt, megkóstoljuk a mustot,
v     megismertetjük a gyerekeket verssel, mondókával, dalos játékokkal, mesével a szőlőről, szüretről,
v     egyszerű hangszerként használjuk a lopótököt.

Az ősz terméseit begyűjtve gazdag kínálat áll rendelkezésünkre barkácsoláshoz, játékhoz egyaránt, melyet a csoportszoba gyűjtősarkába helyezünk el, s még a téli időszakban is felhasználjuk az ekkor gyűjtött kincseket: gesztenye, makk, kavics, csipke, kukoricacsutak, csuhé, dió, mákgubó, tökmag…

Téli jósló napok, hagyományok

Mikulás

Kép

v     Régi hagyománya van az óvodánkban. A Mikulás várás ideje dalok, versek, mikulástörténetek megismerésével telik. Vegyes érzelmekkel, félelemmel és izgalommal várják a gyermekek a Mikulást.
v      Mikulás napjának reggelén a gyermekek megtisztítják a cipőjüket, s az ablakba teszik.
v     Jelmezes Mikulástól –egy felnőtt öltözik fel- kapják az ajándékot, aki legtöbbször megdicséri őket, de felhívja a figyelmüket arra is, amin változtatniuk kell.
v     Borbála napja, Luca napja, Gyertyaszentelő, Dorottya nap, Mátyás nap –jóslások, megfigyelések.

Karácsony

Kép

v     Megismertetjük a gyerekeket az Advent jelképeivel.
v     Közösen készítünk adventi koszorút, naptárt.
v     Borbála napon cseresznyeágat teszünk a vízbe.
v     Luca napon búzát ültetünk.
v     Naponta megnézik a gyerekek a feladatot az adventi naptárban és elvégzik azt.
v     Asztali díszeket készítünk, gyertyát öntünk, mézeskalácsot sütünk, átrendezzük a csoportot.
v     Ünnepi köszöntő verset, éneket mondunk.
v     Közösen finomságot készítünk: tököt sütünk, almát gerezdelünk, diót törünk.
v     Gyertyát gyújtva közösen énekelünk, ünnepelünk együtt. Az iskolások karácsonyi hangversenyt adnak az óvodában.

Farsang

Kép

v     A világ megfordítása, álarc mögé bújás.
v     Egyszerű technikával álarcokat készítünk, jelmezbe öltözünk.
v     Farsangi énekeket, mondókákat tanulunk.
v     Tombolatárgyakat gyűjtünk.
v     Játékos versengéseket, ügyességi játékokat rendezünk.
v     Táncolunk, vidáman búcsúztatjuk a telet.
v     Kiszebáb készítése, égetése.

Tavaszi jósló napok, hagyományok

Gergely járás

v     Az iskolások eljönnek iskolába hívogatni a nagyokat
v     Sándor, József, Benedek napja, időjósló napok

Húsvét

Kép

v     Locsolóverset tanulnak a gyerekek.
v     Díszítjük a csoportszobát, az óvodát tavaszi díszbe.
v     Különféle egyszerű technikával tojást festünk.
v     Komáláshoz komatál, küldéséhez mondókát, dalt tanulunk, süteményt sütünk.

Föld napja

v     Környezetünkben összeszedjük a szemetet.
v     Rajzos figyelmeztetéseket készítünk a szemétgyűjtőkre.
v     Környezetvédő játékokat játszunk.

Madarak, fák napja

v     A természet szeretetére, védelmére nevelés fontos feladatunk.
v     Találós kérdéseket gyűjtünk, verseket, mondókákat, dalokat tanulunk madarakról.
v     Megfigyeljük a madarak életének változásait a házak között, az erdőben.
v     Megfigyeljük udvarunk, a környező kertek és az erdő fáinak változásait.
v     Fát ültetünk, óvjuk, gondozzuk.

Május eljövetelének ünnepe

Kép

v     A közösen feldíszített fát körbe járjuk, tavaszi dalokat énekelünk.
v     Fiúk között versengéseket rendezünk.

Anyák napja

Kép

v     Verset, dalt tanulunk, egyszerű ajándékokat készítünk.
v     Felajánljuk a választási lehetőséget a szülőknek, hogy délelőtti közös játékkal, vagy délutáni köszöntéssel ünnepeljük az édesanyákat.

Gyermeknap

Kép

v     Hagyományaink szerint egy hétig tartó programot szervezünk, zsákbamacska tárgyakat gyűjtünk.
v     Gyermeknapi vásár, szülőkkel.
v     Játék-délelőttöt szervezünk, sport, ügyességi és tréfás versengésekkel, zsákbamacska nyereményekkel.
v     Játékos sportdélutánra hívjuk meg a szülőket gyermekeikkel, melyet szalonnasütéssel zárunk.
v     Az óvoda egész közössége kirándulni megy.
v     Elköszönünk az iskolába készülő gyerekektől, akik közösen kis műsorral búcsúznak az óvoda minden dolgozójától és az óvodában maradó társaiktól.

A mappában található képek előnézete Pillanatképek

Nincs új bejegyzés.